Struktura hali – stalowa versus namiot

Wygląd hali niekiedy ma gigantyczne znaczenie. Wiele zależy od tego, czemu dana hala ma służyć. Jeżeli hala ma być równolegle obiektem sportowym, obiektem spotkań rozrywkowo – kulturalnych wtenczas już na etapie projektowania warto zadbać o to, by nie była to sztampowa hala, jakich wiele znamy choćby z mediów lecz by był to budynek estetyczny, reprezentacyjny. Jeżeli na takiej hali odbywać się będą występy dużych gwiazd, spotkania, które będą pokazywane w mediach na całym świecie wtedy potrzebne jest, aby taka hala wyglądała ładnie oraz estetycznie, aby nie była tylko potężnym zadaszonym parkietem.

Kompletnie inaczej wyglądają hale przemysłowe czy wielkie magazyny. Tam nadzwyczaj często jest nieporządek wynikający ze specyfiki działania takiej hali. Aby wybudować halę potrzebne jest odszukanie porządnego miejsca.

Taka hala absorbuje go bo dość dużo. Budowa hal to inwestycje budowlane i to wielokrotnie na obszerną skalę. W następstwie tego też nieodzowne jest uzyskanie wszelakich pozwoleń na to, by taką halę zdołać wybudować – jeżeli wypatrujemy alternatywy – finansowanie środków trwałych to poprawniejsze rozwiązanie. Całościowy wykonawca musi zadbać o to, żeby wszystko odbywało się zgodnie z zasadami, żeby proces całej budowy przebiegał zgodnie z prawem. Wykonawca robót zobowiązuje się również do terminowego wybudowania hali. Niekiedy taka terminowość jest kluczem do tego, któremu generalnemu wykonawcy powierzyć budowę.

Bywa, że inwestora gonią terminy, chce on jak najszybciej wybudować taką halę. To właśnie dzięki niej dopuszczalne będzie zarabianie pieniędzy, dalsze inwestowanie. W wielu przypadkach hale dzielone są na mniejsze boksy, pomieszczenia, biura, które są wynajmowane. W takiej hali może w takim razie funkcjonować, działać, prowadzić aktywność wielu niezależnych od siebie przedsiębiorców, sprzedawców, sklepików. Sporo zależy od tego, jak hala wygląda, jak jest kolosalna. W większości wypadków jednakże takie hale są właściwie znaczące. To hale wielkopowierzchniowe, z jakimi spotykamy się na co dzień. W takich właśnie umiejscowione są chociażby hipermarkety, w których tak często robimy zakupy. W wielkich halach odbywają się targi, spotkania, wykłady.