Blachy i blachowkręty – znakomite połączenie

Blachy znajdują zastosowanie w położeniach nadzwyczaj narażonych na nieprzydatne działanie środowiska oczywistego. Najczęstszym zastosowaniem tego rodzaju blachodachówek jest obicie dachów, w związku z czym blachy te bezustannie stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem i słońcem. Aby zapobiec niszczeniu dachów, trzeba przeprowadzać ich harmonijną konserwację. Każdego typu blachy mają inne wymagania w tym zakresie.

Uczciwy oraz troszczący się o dobro klienta dystrybutor bezwzględnie ma obowiązek umieszczać informacje dotyczące technicznych wymogów blach w paczkach, w których blachy są dostarczane klientowi – tam jest również informacja, jakie blachowkręty wykorzystywać. Oczekiwania te obejmują normy rozładunku, instalacji, gromadzenia i konserwacji. Aby blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne oraz szczelne pokrycie dachu, należy całkowicie respektować dokładnych zarządzeń producenta, a w razie jakichkolwiek niepewności w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim bezpośrednio, aby zdobyć szczegółowe informacje.

Dachy wykonane z blach są wysoce narażone na działanie niesprzyjających elementów środowiskowych. Demolować je może słońce, deszcz, wiatr, a także znajdujące się w powietrzu substancje chemiczne oraz mchy i porosty. Na obecność tych dwóch minionych w wielu przypadkach skarżą się użytkownicy dachów. Rozkwit porostów oraz mchów nie wynika jednak z nieodpowiedniego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je wyjątkowo błyskawicznie usunąć.

Porosty oraz mchy pojawiają się w większości wypadków na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu czy też w cieniu drzew. By je usunąć, najlepiej jest wykorzystywać szczególne środki przeciwko porostom. Wypada nim spryskać blachę przy przeznaczeniu należytych środków ostrożności. Koniecznie wypada pamiętać o tym, iż są to substancje wysoce toksyczne, w związku z czym należałoby zabezpieczyć rury i rynny. W razie jakichkolwiek kłopotów z eliminowaniem mchów z blach należy skontaktować się z producentem lub też wprawnymi monterami.